vsc logo spalvotas transparent

 


Renkuosi džiaugtis savo kūnu

 merginu foto v4

Ketvirtadienis, 02 gegužės 2013 15:33
Rate this item
(0 votes)

Valgymo sutrikimams (VS) būdingas kompleksas simptomų, gresiančių fiziniais, psichologiniais ir socialiniais padariniais. Nors pasitaiko ūmių fizinių komplikacijų, nervinė anoreksija (NA) ir nervinė bulimija (NB) dažniau pasireiškia kaip lėtinės psichikos ligos, lydimos reikšmingų sutrikimų (depresija, nerimo sutrikimas, alkoholizmas, fobijos, panikos sutrikimas ir potrauminio streso sutrikimas) arba sveikatos komplikacijos, tokios kaip širdies kraujagyslių ir nefrologinės problemos, skrandžio ir žarnų sistemos sutrikimai, skysčių ir elektrolitų pusiausvyros sutrikimai, menstruacijų ir vaisingumo problemos, osteoporozė ir osteopenija, dantų ir odos pakenkimai (Fairburn ir Brownell, 2001). 

Dažnai vieno šeimos nario valgymo sutrikimas stipriai paveikia visos šeimos gyvenimą, neretai nė nežinant, kaip padėti sergančiam artimajam. Minėti sutrikimai yra nemaža našta sveikatos apsaugos sistemai. Pagal dėl negalios prarandamus metus valgymo sutrikimai užima 15 vietą dažniausiai moterims invalidumą sukeliančių priežasčių dvidešimtuke (Vos et al, 2001).

VS paplitimą sunku nustatyti dėl jų santykinio retumo, besikeičiančių ir netiksliai apibrėžtų diagnostinių kriterijų ir stengimosi nuslėpti ligą. Didžiausią dalį populiacijoje sudaro persivalgymu sergantys žmonės – apie 7-8%, 2-3% – NB ir mažiausiai anoreksija –apie 1%. Pridėjus ir netipinius atvejus paplitimas tarp jaunų moterų siekia 4-5% NA ir 10-12% NB. NA yra trečia pagal dažnumą lėtinė liga, kuria serga paauglės. Net 12 - 15% moteriškos lyties studentų serga valgymo sutrikimais. Iš tikrųjų šie rodikliai gali būti žymiai didesni, nes liga yra slepiama, ypač lengva nuslėpti bulimiją, nes pacientas yra normalaus svorio.

naujienos nr. 1 lentele

Lentelė 1. NA sudaro tik mažą dalį valgymo sutrikimais sergančių pacientų. Diagnostiškai NA dalis persidengia su NB ir pastarosios apie 50% “palaipsniui” pereina į persivalgymus-šalinantį elgesį, taip pat laipsniškai kylantį svorį. Normalaus svorio NB apima turinčius labiausiai išreikštą šalinimo elgesį, kad išvengti persivalgymo pasekmių. Kai nėra šalinančio elgesio, sergant PS (persivalgymo sutrikimu), persivalgymai mažesni, bet svoris dažnai didesnis ir gali persikloti su nutukimu. Taip vadinamas “paprastas nutukimas” atsiranda daugiau sąlygojamas per gausaus bendro valgymo, o ne persivalgymo priepuolių, ir susirūpinimas kūno vaizdu antrinis, o ne priežastis vedanti į persivalgymą.

Neigiami fiziniai dietos laikymosi, svorio praradimo ir dirbtinai susikelto vėmimo, vidurių laisvinamųjų vaistų ar diuretikų vartojimo padariniai yra akivaizdūs ir kartais gali baigtis mirtimi. Neveltui mirtingumas nuo NA yra aukščiausias iš visų paauglystėje patiriamų psichikos sutrikimų. Jokia kita psichinė liga neturi tokio didelio mirčių skaičiaus. Ilgalaikių (apie 20m.) tyrimų duomenimis mirtingumas 13-20% , trumpalaikių (3-5m.) apie 5-10%. Liūdna, tačiau yra ir Lietuvoje jau ne vienas mirties atvejis nuo šios ligos.

Tiek nervinei anoreksijai tiek bulimijai yra būdingas perdėtas susirūpinimas savo „svoriu“ – baimė sustorėti ir besaikis dietų laikymasis. NA pasižymi „nepaliaujamu siekiu plonėti”— nors kūno masė per maža, badaujama. O NB – pasikartojančiais gausaus persivalgymo epizodais bei kompensaciniu elgesiu po to – paties sukeltu vėmimu, laisvinamųjų , diuretikų vartojimu, besaikiu sportavimu ar badavimu. Tokiais simptomais dažnai pasireiškia ir sutrikęs santykis su aplinka, savarankiškumo, savivertės sunkumai, netinkamas reagavimas į stresus. Šie sutrikimai itin pavojingi augančiam ir bręstančiam organizmui. Kyla grėsmė, kad badaujant vaikų, paauglių kūno masė bus per maža, sutriks jų augimas. Svarbu žinoti, kad 11 -- 13 metų mergaitės intensyviai vystosi – vidutinė kūno masė padidėja nuo 34 kg iki 48 kg - net 41%. Ir tai tik per 2 metus! Tuo metu mergaitės kūnas ruošiasi lytinei brandai – kad ji prasidėtų, organizmui reikalingas tam tikras riebalų kiekis. Moterų organizmo riebaliniame audinyje iš antinkščių androgenų prekursorių sintetinama dalis estrogenų. Normaliam menstruaciniam ciklui reikia, kad kūno masę sudarytų ne mažiau kaip 10% riebalų. Esant valgymo sutrikimams, kurių metu prarandamas riebalinis audinys, sumažėja estrogenų. Tyrimai parodė, kad leptinas taip pat svarbus lytinio brendimo ir menstruacinio ciklo reguliavime. Esant NA šio baltymo kiekis būna mažesnis nei bendroje populiacijoje.

Berniukų augimo šuolis vėlesnis – dažniausiai nuo vidutiniškai 41 kg 13 metų amžiuje iki 57 kg 15 metų amžiuje - ir taip pat milžiniškas - net 39%. Vyksta ir psichologiniai pokyčiai – nepriklausomybės poreikis, savojo AŠ ieškojimas. Nenuostabu, kad tokie milžiniški pasikeitimai sukelia nemažai įtampos ir adaptacijos sunkumų.

Brendimas sutampa ir su tipiškiausia mitybos sutrikimų pradžia – 12-14 metų. NA -ankstyvos paauglystės liga, santykis: 9-8 mergaitės ir 1 berniukas. NB – sergama daugiau vėlesnėje paauglystėje (16-19 metų).

Valgymo sutrikimų priežastys ir raida yra labai įvairios, todėl ir jų kilmė nagrinėjama remiantis biologine, sociokultūrine, psichologine, šeimos teorijomis. Genetiniai dvynių tyrimai parodė, kad tokie sutrikimai gali būti paveldimi. Socialinės teorijos nagrinėja visuomenės požiūrio į kūną įtaką. Spaudoje pernelyg pabrėžiama fizinė išvaizda, liesumas dirbtinai siejamas su sėkmės įvaizdžiu, nuvertinant individualias asmenybės savybes, sugebėjimus. Tačiau tik 1% populiacijos moterų natūraliai atitinka reklamos ir spaudos siūlomą įvaizdį.

Valgymo sutrikimų gydymas yra kompleksinis ir labai sudėtingas ne tik dėl daugybės komplikacijų, bet ir dėl to, kad pacientas neigia, jog jam reikalinga pagalba. Tačiau gali būti, kad ir suvokiant skubios pagalbos svarbą paniška baimė vėl priaugti svorio neleidžia elgtis kitaip. Dėl mažo svorio nulemto pasikeitusio mąstymo, kognityvinių sugebėjimų – pacientai nėra pajėgūs iki galo suvokti savo valgymo įpročių absurdiškumą, organizmui daromą žalą, o ir nuostata sirgti apsunkina jų gydymą. Net terminalinės kacheksijos stadijoje gali išlikti noras būti “tikra anorektike”.

Nervinė anoreksija

NA yra sutrikimas, kuriam būdingos nuolatinės pastangos išlaikyti mažą svorį, baiminantis sustorėti arba siekiant lieknumo. Svoris šiuo atveju būna bent 15 proc. mažesnis nei normalus, o KMI – mažesnis nei 17,5. Vaikams ir paaugliams ši diagnozė gali būti nustatyta tuo atveju, jei jie nepriauga reikiamo svorio, atitinkančio jų lytinės brandos tarpsnį, t.y. kai svoris per mažas ne dėl jo praradimo.

Vyresnio amžiaus paaugliams ir suaugusiesiems palyginti nesunku nustatyti tipišką NA pasireiškimo formą. Diagnozė paprastai būna pagrįsta ir patikima. Pagrindine kliūtimi nustatant diagnozę gali tapti paties sergančiojo pastangos nuslėpti savo motyvus, simptomus ir elgesį. Tad specialisto sugebėjimas įtraukti pacientą į palaikantį, empatinį pokalbį yra lemiamas veiksnys, suteikiantis pacientui galimybę atskleisti savo baimes dėl svorio, papasakoti apie dietos laikymąsi, susikeliamą vėmimą arba piktnaudžiavimą laisvinamaisiais vaistais, diuretikais, pernelyg intensyvų sportavimą, žalojimasi. Jei nebus pasitikėjimo, pacientas gali stengtis nuslėpti savo elgesį, ir reikalauti, kad gydytojas ieškotų fizinių svorio praradimo, negalavimų priežasčių. Nustatant diagnozę moterims, toks antrinis simptomas, kaip mėnesinių nebuvimas arba kiti fiziniai badavimo požymiai, visada turėtų įspėti vidaus ligų gydytoją apie galimą diagnozę.

Sudėtingiau nustatyti diagnozę vaikams ir jaunesnio amžiaus paaugliams, nes galimi diagnozavimo kriterijai nėra pakankamai ryškūs. Svarbūs giminaičių ar draugų liudijimai. Atskirais atvejais stebėjimai hospitalizavimo metu gali padėti išaiškinti būdingą netinkamą elgesį. Fizinė apžiūra padeda įvertinti išsekimo lygį, gali būti papildomai atliekami šie tyrimai: hematologinis testas, EKG, rentgenologiniai ir ultragarso tyrimai.

Diagnostinių sunkumų kyla apžiūrint ligonius, kuriems būdingi lydintieji fiziniai sutrikimai, tokie kaip cukrinis diabetas, lėtinės žarnyno ar skydliaukės ligos. Diabetu sergančiam pacientui gali kilti pagunda mažinti insulino dozes, kad gautų mažiau kalorijų, o organinės žarnyno ligos simptomai taip pat gali nukreipti specialisto dėmesį nuo paciento psichikos būklės.

Svorio netekimą, pasitaikantį sergant depresija, paprastai galima atskirti nuo valgymo kontrolės nervinės anoreksijos atveju. Tačiau svorio praradimas, persirgus virusine liga ar kitu varginančiu sindromu, kai svoris krenta dėl to, kad mažiau valgoma, retkarčiais gali būti klaidingai palaikytas NA simptomu. Svorio netekimas ir ribotas maisto vartojimas dar gali būti antriniai smegenų auglio požymiai.

Nervinė bulimija

NB būdingi pasikartojantys persivalgymo priepuolių epizodai ir kompensacinis elgesys (vėmimas, vidurių laisvinamųjų vaistų, diuretikų, tiroksino, narkotinių medžiagų vartojimas, badavimas arba pernelyg intensyvus sportavimas), siekiant išvengti svorio augimo. Persivalgymą lydi subjektyvus kontrolės praradimo jausmas valgymo metu. Kaip ir sergant NA, savęs vertinimas itin priklauso nuo kūno formų ir svorio. Gali būti, kad prieš išsivystant NB pacientas jau buvo patyręs anoreksijos epizodą. NA visada persergama anksčiau nei NB; taigi sergant bulimija KMI yra didesnis nei 17,5.

Nuo NB kenčiantys žmonės linkę slėpti savo elgesį ir neskuba ieškoti pagalbos, nors ir daro tai mieliau nei sergantys NA. Sergantis šia liga pacientas save vertina prasčiau nei kenčiantis nuo NA. Mat persivalgymą ir kompensacinių priemonių naudojimą dažnai lydi stiprus kaltės bei gėdos jausmas. Šias emocijas neretai sukelia smerkiantys artimųjų ar net gydytojų atsiliepimai apie kompensacinį elgesį. Asmens ambivalentiškas nusiteikimas gydymo atžvilgiu dažnai kyla iš baimės, kad teks liautis vėmus ar piktnaudžiavus vidurių laisvinamaisiais vaistais ir susidurti akis į akį su persivalgymo priepuolių pasekmėmis, t.y. su stipriai padidėjusiu kūno svoriu.

Sergant NB nepavyksta nuolat laikytis dietos, nes ji pertraukiama persivalgymo priepuolių epizodų. Nepaisant persivalgymų asmuo sugeba išlaikyti norimą svorį, kuris gali būti ir visiškai normalus, tačiau paprastai susidaro žalingas nesėkmingo dietos laikymosi, persivalgymo priepuolių ir kompensacinio elgesio ratas, besisukantis diena iš dienos. Toks elgesys paveikia kasdienį gyvenimą. Visos mintys neišvengiamai sukasi apie maistą, ir gyvenimas virsta nuolatiniu valgio pirkimu, vartojimu ir mėginimu atsikratyti suvalgyto maisto. Nuo pat pradžių NB sergantys žmonės linkę slėpti savo ligos epizodus, nors kai kurie gali ir palikti akivaizdžių sutrikimą išduodančių ženklų, tokių kaip tuščios maisto pakuotės, vėmimo kvapas vonioje.

NB labai dažnai lydi nuotaikų svyravimas, baimė bei nerimas. Pasišlykštėjimas persivalgymu ir kompensaciniu elgesiu gali pasireikšti neapykanta sau. NB sergantiems žmonėms dažnai būdingas nepakankamas savęs vertinimas, o fizinis pasišlykštėjimas savimi kai kuriais atvejais gali būti praeityje patirtos fizinės ar seksualinės prievartos išdava. Neretai pasitaiko savęs žalojimas -kūno draskymas nagais ar pjaustymas. Nemažai nuo NB kenčiančių žmonių yra patyrę tarpasmeninių santykių sunkumų, o jų impulsų kontrolė yra nepakankama. Kai kurie linkę piktnaudžiauti alkoholiu ar narkotikais.


Literatūra:

1.Mehler P.S., Andersen A.E. Eating Disorders: A Guide to Medical Care and Complications. Baltimore and London: The Johns Hopkins Univesity Press; 1999.
2.Jordan P.J., Redding C.A., Troop N.A., Treasure J., Serpell L. Developing a stage of change measure for assessing recovery from anorexia nervosa. Eating Behaviors 3 (2003) 365-385.
3.Maj M. Eating Disorders. WPA series: Evidence and Experience in Psychiatry. Vol 6. 2005; 75-140.
4.Eating Disorders: Core interventions in the treatment and management ofnervosa, bulimia nervosa, and related eating disorders. GB National Clinical Practice Guideline, 2006.
5.Collier D.A. and Treasure J.L. The aetiology of eating disorders. British Journal of Psychiatry 2004, 185, 363-365.
6.Milos G., Spindler A., Schnyder U., and Fairburn CH.G. Instability of eating disorders diagnoses: prospective study. British journal of psychiatry; 2005; 187; 573-578
7.Morris J.. ABC of Eating Disorders. 2008.

Read 8104 times

Svetainės medis