vsc logo spalvotas transparent

 


Renkuosi džiaugtis savo kūnu

 merginu foto v4

Apie valgymo sutrikimus

Rate this item
(5 votes)

Valgymo sutrikimai – tai įveikos strategija, kuria žmogus naudojasi susidūręs su gilesnėmis problemomis, kurios yra per daug skausmingos ar per sudėtingos, kad su jomis būtų galima kovoti tiesiogiai.

Ar valgymo sutrikimai peveldimi?

Nustatyta, kad valgymo sutrikimai susiję su genetiniu paveldimumu, tačiau tai nereiškia, kad jei žmogus turi paveldėjęs atitinkamus genus, tai tie genai turi būtinai pasireikšti. Anoreksija ir bulimija dažnesnės dvynių tarpe bei šeimose, kur bent vienas narys yra sirgęs ar serga valgymo sutrikimais. Manoma, kad anoreksija yra susijusi su chromosoma 1, o bulimija – su chromosoma 10.

Aplinka vaidina svarbų vaidmenį lemiant, ar paveldėti genai pasireikš. Šiuo metu atliekama daug tyrimų, kuriais siekiama nustatyti, kokiomis aplinkos sąlygomis pasireiškia paveldėti valgymo sutrikimai, o kokios aplinkos sąlygos apsaugo nuo ligos pasireiškimo.

Kodėl taip dažnai šios rimtos ligos nepastebi tėvai, mokytojai ir draugai?

Valgymo sutrikimai tampa didžiausia ir tamsiausia sergančiųjų paslaptimi. Sergantieji retai nori, kad dar kas nors sužinotų apie jų ligą, išskyrus draugus, kurie taip pat serga valgymo sutrikimais ir kuriais gali pasitikėti, pasidalinti panašiomis problemomis.

Kartu su valgymo sutrikimu išgyvenama kaltė, gėda bei pasišlykštėjimas savimi skatina vis labiau slėpti savo ligą. Sergantieji slepia ligos požymius ant savo kūno, nukreipia aplinkinių dėmesį nuo jų sutrikusio elgesio bei įgunda labai įtikinamai meluoti.

Bulimiją maskuoti lengviau, nes ši liga išoriškai nestipriai keičia sergančiojo kūną. Pagrindiniai pokyčiai vyksta viduje. Sergantysis gali stengtis atsiriboti nuo aplinkinių, slėpti savo elgesį. Taigi, tampa labai sunku pastebėti ligą.

Net jei kas nors pastebi ligą, sergantysis ją griežtai neigia ir daro viską, kad įtikintų šeimą, tėvus bei draugus, jog problemos neegzistuoja. Taip pat sėkmingai liga slepiama nuo gydytojų bei terapeutų. Sutrikimas ir priklausomybė nuo jo tampa tokie galingi, kad individas net neabejoja savo paties sugalvotu melu bei sutrikusio elgesio normalumu.

Valgymo sutrikimas lieka vienintele priemone, kurios pagalba sergantysis jaučia, kad gali kontroliuoti savo gyvenimą. Saugodamas paslaptį bei laikydamasis įvairių ritualų asmuo jaučia, jog kontroliuoja savo viduje vyraujantį chaosą.

Dažnai labai sunku pamatyti, kas vyksta prieš pat jūsų akis. Tėvai vaikus mato kasdien ir neturi galimybės į juos pažvelgti iš tam tikro atstumo. Elgesys gali keistis labai palaipsniui ir atrodyti įprastas bei normalus. Taip pat dažna, kad tėvai nenori matyti atsiradusius problemos. Kai kurie tiki, kad tai tik laikina arba yra įsitikinę, kad sutrikęs elgesys neegzistuoja. Tėvai atsakingi už vaikų gerovę, todėl nenori patikėti, kad viskas gali būti taip blogai.

Read 10518 times

Svetainės medis